32 255 49 49, 882 129 999, Poradnia K: 662 103 011 info@cmgraniczna.pl

Dolegliwości bólowe w ciąży

Taping inaczej plastrowanie to nowoczesna metoda rehabilitacyjnego leczenia przy użyciu różnej długości plastrów, naklejanych na bolące miejsce. Plastry nie są nasączane żadnymi lekami.
Jest to metoda bezpieczna, łatwa w stosowaniu, szybka i nie wymagająca stosowania specjalistycznego sprzętu.
Metoda ta staje się coraz bardziej powszechna. Dzięki naklejeniu plastra zwiększa się przestrzeń nad miejscem bólowym, co sprawia, że zostaje obniżone ciśnienie działające na receptory bólowe i jednocześnie następuje przyspieszenie krążenia, co odpowiednio daje efekt przeciwbólowy i odżywczy.
Aplikacja przeprowadzona jest przez fizjoterapeutę, który zna wszystkie wskazania, przeciwwskazania, możliwości terapeutyczne, właściwości plastra i sposoby jego naklejenia.

Jak mogę umówić się na taping?
Zapraszamy na konsultacje w każdą środę w Poradni Ginekologicznej w Centrum Medycznym Graniczna po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod nr tel. 662 103 011.

Bóle pleców w ciąży
Ciąża jest stanem fizjologicznym, daje wiele radości, ale też daje się we znaki, szczególnie pod koniec jej trwania. Dolegliwości bólowe szczególnie pleców związane są ze stale rosnącym brzuszkiem, który powoduje wygięcie odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa do przodu, co prowadzi do nietypowego obciążenia poszczególnych kręgów. Zmienia się środek ciężkości i aby utrzymać równowagę zmienia się nieświadomie postawę ciała, napina mięśnie. Równocześnie wzrost hormonów powoduje, że rozluźniają się stawy biodrowo-krzyżowe, aby ułatwić maluszkowi przyjście na świat. Skutkiem tych zmian są bóle pleców, czasem trudne do zniesienia.

Kilka sposobów na zmniejszenie dolegliwości:
– prowadź oszczędzający tryb życia (nie wykonuj prac wymagających dużego wysiłku i dźwigania),
– noś buty na niskim obcasie,
– spaceruj,
– unikaj długiego stania,
– śpij najlepiej na lewym boku z poduszką lub wałkiem miedzy nogami,
– jeżeli lubisz pływać odwiedzaj basen, pływanie odciąża kręgosłup i relaksuje,
– unikaj zbyt dużego przyrostu masy ciała. W ciąży obowiązuje zasada „jemy dla dwojga, a nie za dwoje”,
– zapisz się na ćwiczenia dostosowane dla kobiet w ciąży.
Systematyczne ćwiczenia wpływają nie tylko na poprawę wytrzymałości fizycznej kobiety, zapobiegają obrzękom i zwiększają zakres ruchomości kręgosłupa, ale także ułatwiają poród.

Kiedy odbywają się ćwiczenia dla kobiet w ciąży?
Ćwiczenia odbywają się w każdą środę o godz. 17.00 w Centrum Medycznym Graniczna w Katowicach.

Jak mogę umówić się na ćwiczenia dla kobiet w ciąży?
Zapisy i informacje pod numerem telefonu 782 493 923.