Program „Profilaktyka 40 Plus”
DLA KOGO JEST KIEROWANY PROGRAM?
Program Profilaktyka 40 Plus jest skierowany do Polek i Polaków, którzy ukończyli 40 rok życia oraz nie korzystali wcześniej z tego programu lub korzystali co najmniej 12 miesięcy wcześniej.
JAK MOŻNA SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?
Przystąpienie do programu jest bardzo proste. W tym celu wystarczy uzupełnić ankietę. Można tego dokonać zdalnie, bez wychodzenia z domu, poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub dzwoniąc na infolinię 989. Istnieje także możliwość rejestracji bezpośrednio w przychodni POZ, która uczestniczy w programie. Po takiej rejestracji, wystarczy zgłosić się do wybranej palcówki POZ
z dowodem osobistym.
JAKIE BADANIA WCHODZĄ W ZAKRES PROGRAMU PROFILAKTYKA 40 PLUS?
Pakiet badań diagnostycznych jest bardzo szeroki i obejmuje:
- morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we k Badanie to stanowi podstawę do dalszej diagnostyki i/lub rozpoznania cukrzycy. Należy podkreślić, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad
2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. - próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi. Jego określenie umożliwia obliczenie wielkości przesączania kłębuszkowego (GFR), co stanowi podstawę oceny funkcji nerek.
- badanie ogólne moczu (pH, barwa, białko, glukoza, barwniki żółciowe, ciężar właściwy, ciała ketonowe, erytrocyty, leukocyty, wałeczki, kryształy)
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Badanie to umożliwia wykrycie niewielkich domieszek krwi w stolcu, które nie są widzialne ,,gołym okiem”. Badanie to stanowi profilaktykę m.in. raka jelita grubego, raka żołądka, raka przełyku czy polipów jelita grubego.
Ponadto u mężczyzn panel obejmuje także badanie stężenia PSA, czyli antygenu swoistego dla stercza. Jest to bardzo ważny marker, którego podwyższony poziom we krwi może wynikać m.in.
z łagodnego przerostu gruczołu krokowego (prostaty, stercza), zapalenia lub raka prostaty.
Wszystkim pacjentom przysługuje także pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
NA KONIEC
Słowa “lepiej zapobiegać niż leczyć” zostały zapisane w przysiędze Hipokratesa sprzed 2 tys. lat. W myśl tej maksymy od 1 lipca 2021 r. W Polsce działa program Profilaktyka 40 Plus. To właśnie podstawowe badania lekarskie i laboratoryjne (badania przesiewowe, ang. screening) umożliwiają zapobiegnięcie rozwojowi chorób lub ich wykrycie na wczesnym etapie. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie długotrwałego leczenia lub też leczenie staje się znacznie skuteczniejsze oraz mniej dotkliwe w swoich skutkach ubocznych.
Profilaktyka i wczesna diagnostyka, stanowi podstawę medycyny. Program Profilaktyka 40 Plus daje szansę na długie życie w zdrowiu. Zapisanie się do programu jest bardzo proste i może
to stanowić pierwszy, ważny krok. Do programu warto zapisać się już teraz, ponieważ trwa on tylko
do 30 czerwca 2024 r.
Rejestracja:
od 8:00 – telefonicznie